ČEŠI-zkáza pro Německou a Rakouskou kriminalitu?????Německá policie šikanuje české řidiče, stěžuje si Langer
Německá policie šikanuje české řidiče, stěžuje si Langer
Zvýšené kontroly českých řidičů považuje za zbytečné i ministr vnitra Ivan Langer, který hodlá tento problém řešit. |
Osmadvacetiletá Zuzana z Prahy, která cestovala 25. dubna autobusem do Francie, čekala, že česko-německé hranice si už ani nevšimne a autobus tudy projede bez zpomalení. Hranice byla zrušena, když Česko vstoupilo do schengenského prostoru. Realita však byla jiná.
"Za hranicí autobus zastavil a dovnitř vešli muži v civilu a vybírali pasy. Odznak mi ukázat nechtěli," popsala Zuzana.
Stále více Čechů si stěžuje, že policejní kontroly těsně za hranicí na německém území, které měly být namátkové, vůbec namátkové nejsou. Němci to vysvětlují tím, že se snaží zabránit, aby v jejich zemi vzrostla kriminalita.
Zvýšené kontroly však považuje za zbytečné i ministr vnitra Ivan Langer, který hodlá tento problém řešit. A na údajnou diskriminaci českých občanů už oficiálně reagovalo i české ministerstvo zahraničí. Do Německa přeposlalo některé konkrétní stížnosti lidí a čeká na odpověď.
"Podle lidí, kteří si stěžovali, vybírají němečtí policisté ke kontrolám především česká auta. Jeden podnět se týkal toho, že němečtí policisté neměli uniformu, když české auto stavěli," řekla mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová.
Kromě častých kontrol ještě Čechy zaskočilo, že německá policie několikrát u posádky auta objevila běžný zavírací nůž a vyhodnotila ho jako zakázanou "útočnou zbraň", takže následovala pokuta.
Stalo se to třeba Marku Volnému ze severních Čech. Ten zaplatil německým policistům 150 eur za to, že vezl nůž s čepelí o tři centimetry delší, než je povoleno. Němečtí policisté vysvětlovali, že nůž nesmí mít čepel delší než 8,5 centimetru.
"Vím, že jsem porušil zákon. Ale možná by měli mít na zřeteli, koho kontrolují. Mně je přes padesát a jako gangster nevypadám," míní Volný.
Na pedantství německých policistů však upozorňují i mladí lidé, kteří jezdí do západní Evropy za prací. "Němečtí policisté hledají často v autech drogy, a jakmile má někdo třeba jen netypický účes, stavějí ho. Kamaráda navigovali do policejní dílny, prohledali mu starší mercedes a poškodili čalounění," vypráví David, který cestuje přes Německo do Španělska, kde pracuje.
A na častější kontroly narazí řidiči brzy v příhraničních oblastech v Rakousku – při evropském mistrovství ve fotbale. Ve středu na to upozornil šéf rakouské policie Erik Buxbaum, který zároveň oznámil, že Rakousko při šampionátu neobnoví hranice.
Policie: Stavíme více i Němce
Český policejní prezident Oldřich Martinů a jeho saský kolega ve středu bilancovali v Brně
první čtvrtletí po otevření hranic. A hned čelili otázkám na časté
kontroly. "Pokud Češi pociťují šikanu, tak jsou to excesy konkrétních
policistů. Všechna taková objektivní zjištění vyhodnotíme," slíbil
Martinů.
Němečtí policisté přitom nijak zvlášť nepopírají, že na silnicích stojí více, ale za šikanu to nepovažují. "Pocit, že jsou více kontrolováni, mají i naši občané," popsal saský policejní šéf Jörg Michaelis. Zažertoval, že třeba budou kolegové při návratu z Brna kontrolovat i jeho vůz.
Také mluvčí německého velvyslanectví Sebastian Gerhardt zopakoval, že kontroly jsou ojedinělé a v souladu s schengenskými pravidly. Češi, kteří často jezdí přes hranici, tak s nadsázkou radí krajanům alespoň jeden trik, jak snížit pravděpodobnost, že německá policie zdálky vytipuje jejich vůz a zastaví: nesvítit ve dne a splynout s kolonou německých řidičů. V Německu tato povinnost neplatí a Češi na to často zapomínají.