Jdi na obsah Jdi na menu
 


Chorvatské úřady zjednoduší formality vyžadované pro nezletilé vstupující do země v doprovodu jiných osob než vlastních rodičů. Potvrdilo to české ministerstvo zahraničí i představitelé Chorvatského turistického sdružení v Praze.

15. 5. 2008 07:41

Podle nařízení, platného od 7. dubna, se musejí nezletilí cestovatelé při vstupu do Chorvatska prokázat dokladem, v němž jsou údaje o cestující osobě, jejích rodičích, je v něm uveden účel a délka pobytu v Chorvatsku a souhlas zákonných zástupců. To vše v chorvatštině nebo v angličtině, potvrzené soudním překladatelem a ověřené notářem.

Získat takový doklad přijde se všemi poplatky i na více než tisíc korun. Podle posledních zpráv bude možné formulář v češtině, chorvatštině a angličtině stáhnout např. z internetových stránek českého ministerstva zahraničí (www.mzv.cz) a zřejmě také ze stránek Chorvatského turistického sdružení (www.htz.cz). Ve vyplněném formuláři pak stačí již jen notářem ověřený podpis zákonného zástupce cestujícího nezletilce.

Zjednodušená pravidla již nyní platí pro školní a sportovní zájezdy, pro něž stačí jeden společný dokument se seznamem účastníků. Nová pravidla se nevztahují na letecky cestující nezletilé osoby, neboť vystavení letenky předpokládá souhlas zákonného zástupce.

Nařízení přijaly chorvatské úřady v souvislosti s rozšířením schengenského prostoru, a tím i volnějším pohybem osob po Evropě. Platí nejen pro Čechy, ale pro všechny návštěvníky Chorvatska a jeho cílem je zabránit pašování dětí. Podle praktického zacházení s jinými předpisy lze předpokládat, že i tento bude chorvatská policie uplatňovat spíše namátkou. Jeho nedodržení však nicméně může vést k odmítnutí vstupu do Chorvatska.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář