Jdi na obsah Jdi na menu
 


Pokud jste něco provedli, raději se nespoléhejte na své charisma, výmluvnost, tučnou peněženku či dokonce řidičské umění. Mohlo by vás to stát víc, než čekáte.

„Lidová slovesnost“ obsahuje řadu zaručených postupů, jak se zbavit odpovědnosti za spáchaný přestupek, závěrečná část této série článků bude proto věnována výčtu některých postupů, které však rozhodně NELZE doporučit. I když to Pepovi z hospody "hladce prošlo".

1) Ujetí od nehody

Za ujetí od nehody hrozí řidiči pokuta 2 500 až 5 000 Kč. Pokud dojde při nehodě ke zranění a řidič ujede, jedná se o trestný čin neposkytnutí pomoci dle ust. §208 trestního zákona s trestní sazbou odnětí svobody až na tři roky, pokutou a zákazem řízení až na 10 let.

2) Najíždění do policistů a „zběsilé“ ujíždění

Řidiči, který se snaží zamezit zastavení např. tím, že najíždí do policistů nebo ohrožuje účastníky provozu nebezpečnou jízdou, hrozí za toto najíždění trest odnětí svobody na jeden rok až pět let. Pokud způsobí policistovi těžkou újmu na zdraví, hrozí mu trest odnětí svobody na tři roky až deset let. Osm až patnáct let hrozí tam, kde by takovým činem způsobil smrt. Pokud by řidič jednal s úmyslem policistu usmrtit, pak i výjimečný trest.

V případě, kdy řidič ani na opětovnou výzvu nezastaví a svou bezohlednou jízdou vážně ohrožuje život a zdraví ostatních, smí policista použít střelnou zbraň. Při použití zbraně je policista nicméně povinen dbát nutné opatrnosti, zejména aby nebyl ohrožen život jiných osob, a co nejvíce šetřit život osoby, proti níž zákrok směřuje.

3) Úplatek

Na tohle pozor - bez ohledu na to jak rozšířený takový postup může být, za nabídnutí úplatku hrozí řidiči trest odnětí svobody na jeden rok až pět let a peněžitý trest.

Na druhé straně policistovi, který takový úplatek přijme, hrozí obdobný trest.

4) Zakrývání registrační značky

S příchodem novely zákona o přestupcích k 22. srpnu hrozí řidiči, který se snaží vyhnout přestupku tím, že nepoužívá registrační značku, zakrývá jí nebo jí jinak čini nečitelnou, sankce 5 až 10 tisíc korun a zákaz řízení na šest měsíců až jeden rok.

JUDr. Tomáš Beran
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář