Jdi na obsah Jdi na menu
 


7-velmoc v ohrožení - Cenzura tisku?

26. 9. 2007

V polovině prosince oznámila veřejnoprávní společnost BBC ZDE, že v souvislosti se skandálem ohledně smrti zbrojního poradce britské vlády dr. Davida Kellyho zpřísní předpisy pro své novináře a že nebudou smět publikovat články na politická témata v tisku. Tyto předpisy prý ještě nevešly plně v platnost, ale podle informací Britských listů se budou týkat i novinářů z české sekce BBC.

Potíž je, že BBC má zákonem zakázáno, aby ve vysílání vyjadřovala jakékoliv zaujaté či stranickopolitické názory. BBC má povinnost chovat se nestranně a její zaměstnanci či volní spolupracovníci se nesmějí projevovat tak, aby to pověst nestrannosti této veřejnoprávní instituce jakkoliv ohrozilo. Novinář smí projevovat ve své analýze profesionální úsudek, nikoliv politický názor. Zvyk mnohých českých novinářů psát komentáře, stranící té či oné politické orientaci (prezentující mnohdy apriorní názor, jemuž autor předem přizpůsobí fakta) byl pro společnost BBC vždy nepřijatelný. V blízké budoucnosti budou mít všichni redaktoři a volní spolupracovníci BBC psaní komentářů pro tisk zakázáno.

BBC oznámila, že komentáře jejích reportérů v novinách jsou často neslučitelné s její nestranností, avšak zdůraznila, že se zákaz nebude týkat "nekontroverzních" témat jako vaření.

K rozhodnutí vedl společnost BBC problém s reportérem Andrewem Gilliganem, který koncem května 2003 odvysílal v rozhlase BBC neatribuované tvrzení zbrojního experta dr. Davida Kellyho o tom, že britská vláda neoprávněně zdramatizovala svou oficiální vládní zprávu o iráckých zbraních hromadného ničení. Ze zpětného pohledu vyplývá, že navzdory drobným nepřesnostem v původních Gilliganových rozhlasových vstupech odpovídala jeho rozhlasová reportáž zřejmě do značné míry skutečnosti (i když verdikt nezávislého vyšetřování komise Lorda Huttona v této věci dosud nebyl zveřejněn). Potíž byla, že Gilligan o věci také napsal článek pro bulvární list Mail on Sunday, který už je o hodně spornější.

I jiní čelní novináři z BBC měli ve zvyku psát články do britského tisku, např. reportér John Simpson měl sloupek v konzervativním týdeníku Sunday Telegraph. Před časem rozvázala BBC pracovní poměr s editorem svého ranního rozhlasového publicistického pořadu "Today" Rodem Liddlem za to, že publikoval v deníku Guardian sloupky, které svými politickými postoji podle názoru BBC příliš přibližovaly názorům Labouristické strany. Nejnověji vznikla kontroverze ohledně "rasistického" článku moderátora ranního debatního televizního pořadu "Kilroy", bývalého konzervativního poslance Roberta Kilroy-Silka, který loni v dubnu napsal pro Sunday Express článek útočící na Araby. Ten vyvolal v Británii obrovskou kontroverzi, když byl nyní dne 4. ledna 2004 přetištěn.

Nové předpisy BBC, které schválila Rada BBC, znamenají, že zaměstnanci BBC už nebudou smět psát politické články do novin. Týká se to všech zaměstnanců BBC, pracujících v této společnosti na plný úvazek i jako žurnalisté na volné noze, pokud mají většinu svého příjmu z BBC a pokud píší pravidelně do novin.

Šéf zpravodajství BBC Richard Sambrook konstatoval: "Nestrannost je podstatným rysem pověsti BBC a naší novinářské práce. Sloupky a články v novinách, zabývající se kontroverzními otázkami, jsou založeny na vyjadřování názorů, a to způsobem, který je často v konfliktu s nestranností BBC."

Zákaz se netýká článků na témata, jako je vaření, DIY, filmových či hudebních recenzí anebo článků, které BBC jako instituce poskytuje jiným médiím a které jsou nejprve zveřejňovány na internetových stránkách BBC. I ty však budou muset být předem schvalovány vysokým pracovníkem BBC a budou zveřejňovány výlučně prostřednictvím tiskového úřadu BBC.

BBC konstatovala, že neplánuje zrušit už existující smlouvy, takže některé pravidelné komentáře jejích reportérů budou vycházet až do jara letošního roku.

Podle informací Britských listů se toto opatření týká i novinářů z české sekce BBC, zřejmě však jen jejich článků v tisku.Že by to byla další éra cenzury tisku?Že bychom se vrátili k zásadám komunismu?

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář